צור קשר
הרשמו לקביעת פגישת ייעוץ

תחלואה כפולה

תחלואה כפולה היא הפרעה נפשית כדוגמת דיכאון, מאניה דפרסיה או סכיזופרניה המופיעה ביחד עם תופעה של צריכת חומרים כמו סמים או אלכוהול. לעתים מחליט האדם לצרוך את החומרים המזיקים האלה כדי לנסות ולהימלט מהמחלה הנפשית מבלי להבין שעל ידי צריכת החומרים האלה הוא מונע את השיפור במצב או ההחלמה. עמותת מכורים לחיים מספקת מענה לבוגרים הסובלים מהתחלואה הכפולה ומעניקה מענה מידי לכל מי שזקוק לכך. כמו כן, העמותה מסייעת למכורים הסובלים מתופעות התמכרות לגורמים כמו סמים, אלכוהול או הימורים. 

דברים שכדאי לדעת על תחלואה כפולה

התחלואה הכפולה היא תופעה הדורשת היענות מידית, כך שאם אתם חושדים בכך שאחד מקרוביכם או חבריכם סובל מהתופעה, יש להפנות אותו לטיפול. אלה כמה דברים שכאי להבין בנושא תחלואה כפולה:

  • אדם הסובל מהפרעה נפשית וממשיך לצרוך סמים עלול לגרום להחמרה במצבו. ההחמרה עשויה להתבטא בהתנהגות אלימה כלפי הסביבה, סימני דיכאון, הסתגרות בגלל מחשבות שווא, סימנים פסיכוטיים או הופעתן של מחשבות בלתי הגיוניות – לדוגמה, מטופל המשוכנע שהוא גיבור על המציל את העולם, או מטופל המשוכנע שסוכנים סמויים עוקבים אחריו ורוצים לפגוע בו. 
  • יש צורך להפנות את האדם לטיפול במקרה שבו יש פגיע בתפקודו או כאשר קיימת מחלת רקע נפשית או היסטוריה משפחתית. 
  • במרכז מיוחד לגמילה יקבל המטופל אבחון פסיכיאטרי וכן את הטיפול המתאים לו, כדוגמת טיפול התנהגותי או טיפול משפחתי.
  • במרכז לגמילה יוכל המטופל להיפגש עם אנשים שונים הסובלים מהפרעה דומה, לחבור אליהם וליצור גרעין קשה שילחם יחד בתופעה. 

טיפול בתחלואה כפולה והתמכרויות

תחלואה כפולה היא תופעה מורכבת הדורשת התייחסות מיוחדת. במצב שבו סובל המטופל משני גורמים המפריעים לו – הפרעה נפשית והתמכרות – יש צורך לפנות לאיש המקצוע הנכון. כך, אם יקיריכם סובל מהתופעה, חשוב לבחור את איש המקצוע הנכון עבורו. אל תהססו לפנות לכל הגורמים המוכרים לכם כדי למצוא איש מקצוע מנוסה ומיומן. אלה יכולים להיות מכרים טובים העוסקים בתחום הרפואה או הטיפול הנפשי, או חברים טובים בפייסבוק אשר פתחו קבוצה מיוחדת עבור אנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות והתמכרויות.

טיפול בתחלואה כפולה והתמכרויות במרכז מכורים לחיים

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים